Straipsniai » Vakcinacija. Profilaktika

AR ŽINOJOTE, KAD SAVO ŠUNĮ/KATĘ GALITE VAKCINUOTI NE KASMET, O KAS 3 METUS?

Keturkojus vakcinuojant nuo pasiutligės, šunų maro, hepatito ir parvo virusų, kačių panleukopenijos, rinotracheito ir kalicivirozės vakcinomis imunitetas truks 7 ir daugiau metų, tai buvo įrodyta ir patvirtinta mokslininkų – imunologų.

 

„Šunų imunitetas po vakcinacijos: ką mes žinome ir ko ne, tyrimas šunų infekcinių ligų, klinikinė molekulinė patogenezė“,  1999 metais,  JAV, Niujorke, mokslininko, veterinaro imunologo, Dr. R. Schultz, atliktas mokslinis tyrimas, kuriame buvo serologiškai tiriamas šunų kraujas po vakcinacijos. Iškalbingi rezultatai atvaizduoti paveikslėlyje.

Dr.Schultz po atliktų serologinių tyrimų daro išvadą, jog „suaugusiam gyvūnui vienkartinė vakcinacija nuo tokių ligų, kaip šunų maras ir parvo virusas - veikia beveik visą jo gyvenimą“.  Todėl ar ne per dažnai vakcinuojame? Dėstė jis mintis JAVMA, nr. 4, rugpjūčio 15, 1995, psl. 421 straipsnyje.

 

VAKCINŲ ŠALUTINIS POVEIKIS:

 

Dažnai pasitaikančios reakcijos.

 

Po pakartotinės vakcinacijos šuniukai/kačiukai gali tapti mieguisti, irzlūs, letargiški.

Taip pat gali susidaryti neskausmingi poodiniai guzeliai, kurie po 2-6 sav. išnyksta.

Pudeliams ir bišonams injekcijos vietoje gali patamsėti oda ar iškristi plaukai.

 

Rečiau pasitaikančios vidutinio stiprumo alerginės reakcijos.

 

Po pakartotinės vakcinacijos gali paburkti, patinti snukis, patinti akių vokai, lūpos ir ausys, kasytis tik snukį arba visą kūną. Oda tampa raudona, karšta ir niežtinti. Taip pat gali susidaryti tyniai, gumbai.

 

Retokai pasitaiko, tačiau dažniausiai šunims/katėms po pasiutligės ir katėms po leukemijos vakcinų gali kilti ūmios alerginės reakcijos, tokios kaip anafilaksinis šokas (ūmus vėmimas ir viduriavimas, šokas, kolapsas, pabalusios gleivinės, greitas širdies plakimas ir sumažėjęs kraujo spaudimas, tinsta snukis, pasunkėja kvėpavimas).

 

Labai retai, tačiau šunims/katėms po pasiutligės vakcinacijos gali pasitaikyti neurologiniai sutrikimai, tokie kaip vienos arba abiejų galūnių paralyžius, encefalomielitas.

 

Taip pat gali pasitaikyti neurologinis susirgimas, taip vadinamas, pasiutligės miazmas, t.y. agresyvus augintinio elgesys. Simptomai būtų tokie: padidėjęs jautrumas į aplinką, pyktis, staigūs judesiai, puolimas, ar atvirkščiai baimė, drovumas; obesinis kompulsinis elgesys (vejasi uodegą, kramsnoja sau odą lyg būtų blusų), pernelyg laižo tam tikras savo kūno dalis, per didelis lytinis potraukis, padidinta reakcija į triukšmą, žandikaulių spazmai, dažnas čiaudulys, kosulys lyg springstant, dėl tekančio ir blizgančio vandens gali ištikti traukuliai, betikslis klajojimas ir kt.).

 

Šunims po maro vakcinacijos suūmėja sąnarių problemos, gali pasireikšti reumatoidinis artritas ir neurologiniai susirgimai.

 

Katėms po pasiutligės ir leukemijos vakcinacijos injekcijos vietoje gali atsirasti sarkominiai dariniai (fibrosarkoma). Šie dariniai gali susidaryti net po vienkartinės vakcinacijos praėjus po net 3-4 metams.

Kačiukams po kaliciviruso vakcinos gali pasireikšti šlubavimas.

 

Vakcinos kartais pernelyg stipriai stimuliuoja imuninę sistemą, todėl imuninės ląstelės pradeda kovoti su pačiu organizmu. Tokiu atveju gali iššaukti tokius susirgimus, kaip imunomedijuojančią hemolizinę anemiją (IMHA), imunomedijuojančią trombocitopeniją (IMT ar ITP) poliradikulioneuritą, poliartritą (sąnarių uždegimas) ir kt.

 

Iš savo ir kolegų veterinarinės praktikos pastebėjau, jog keturkojai sergantys lėtinėmis ligomis - inkstų, kepenų funkcijos nepakankamumu, cukriniu diabetu, kasos uždegimu, neurologinėmis ligomis ir kt. lėtininėmis ligomis - neturėtų būti vakcinuojami polivalentinėmis vakcinomis ir kasmet, nes po vakcinacijos suūmėja lėtinės ligos.

 

Todėl prieš vakcinaciją svarbu informuoti veterinarijos gydytoją apie augintinio lėtinius susirgimus!!!

 

Pateikdama šią informaciją Jums, nesiūlau savo augintinių iš viso niekada nebevakcinuoti, tiesiog kviečiu tai daryti sąmoningai.

 

Jei svarstote kada vakcinuoti savo keturkojį pakartotinai nuo pasiutligės ir/ar nuo kitų infekcinių ligų ar dvejojate jog susidarė pakankamas imunitetas šioms infekcinėms ligoms, visada galite kreiptis į veterinarijos gydytoją ir pasitikrinti tai atlikus antikūnų titrą.

 

Gyvūnų parodų ir išvykimo į užsienį atveju, būsite priversti laikytis VMVT (valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos) įsakymų ir vakcinuotis pagal mūsų ir kitų šalių reikalavimus.

 

Keliaujant į rizikos zonas ar už ES ribų, veterinarijos gydytojas gali papildomai paprašyti suvakcinuoti nuo pasiutligės, užtikrinant vakcinuotų šunų > 0,5 TV/ml antikūnų titrą, kuris bendrai laikomas kaip pakankamai apsaugantis ir atitinka kelionės testo reikalavimus (antikūnų titrai ≥ 0,5 TV/ml).

 

Įkeliu ir LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS, ĮSAKYMĄ, DĖL PASIUTLIGĖS KONTROLĖS REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 2007 m. gegužės 11 d. Nr. B1-463LT įstatymą dėl vakcinacijos:

 

"5. Šunys, katės, šeškai ir pasiutligei imlūs gyvūnai, kurie gali turėti kontaktą su žmonėmis ir potencialiai jiems kelti pavojų, dėl pasiutligės turi būti vakcinuojami nuo pasiutligės ne rečiau kaip vieną kartą kas 12 mėnesių, jeigu kitaip nenurodyta vakcinos gamintojo instrukcijoje." https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.26AB259ACAE7

 

Išvada tokia, kad jei gamintojo instrukcijoje nurodyta, jog pasiutligės revakcinacija galima kas 3 metai, tad įstatymų nepažeidžiate ir galima vakcinuoti savo augintinius kas 3 metus.

 

Pasiutligės vakcinų aprašai:

 

http://vetlt1.vet.lt/vr/pdf/RV0058.pdf

http://vetlt1.vet.lt/vr/pdf/RV1702.pdf

http://vetlt1.vet.lt/vr/pdf/RV1702.pdf

http://vetlt1.vet.lt/vr/pdf/RV2029.pdf

http://vetlt1.vet.lt/vr/pdf/RV1602.pdf

 

Šunų kompleksinių vakcinų aprašai:

 

http://vetlt1.vet.lt/vr/pdf/RV1069.pdf

http://vetlt1.vet.lt/vr/pdf/RV0059.pdf

http://vetlt1.vet.lt/vr/pdf/RV0252.pdf

http://vetlt1.vet.lt/vr/pdf/RV1887.pdf

 

Kačių kompleksinių vakcinų aprašai:

 

http://vetlt1.vet.lt/vr/pdf/RV1802.pdf

http://vetlt1.vet.lt/vr/pdf/RV1735.pdf

http://vetlt1.vet.lt/vr/pdf/RV1907.pdf

 

 

Str. autorė vet. gydytoja Ramunė Dvaržeckienė

Dėl konsultacijų, tyrimų ir gydymo kreiptis: 8-601 06353,  Islandijos pl. 209, Kaunas. 


Visos teisės saugomos. Naudoti Ramveta.lt  publikuojamą informaciją draudžiama be raštiško autorių sutikimo.