Straipsniai » Šunų ir kačių virškinamojo trakto ligos

ŠUNŲ NUKIRMINIMAS (DEHELMENTIZACIJA). IŠMATŲ TYRIMO (KOPROLOGINIO) SVARBA

10 – 40 % suaugusių šunų ir 70 % šuniukų turi žarnyno kirmėlių, tačiau klinikinių požymių gali ir nebūti. 

Klinikiniai požymiai gali pasireikšti tokie – sumažėja apetitas/kūno svoris, atsiranda nuovargis, vėmimas, viduriavimas (su krauju/gleivėm), išskyros iš nosies, čiaudulys, dažnas kvėpavimas, kosulys, šlubavimas, odos pažeidimai (tarpupirščių egzema, opos), gaišta.

Gausaus užsikrėtimo metu vystosi ūmi anemija, hipoalbuminemija, pneumonija, plaučių emfizema, kartais – plaučių edema, išimtinais atvejais virškinamojo trakto sienelės perforacija ir peritonitas; tulžies latakų užsikimšimas, miokarditas, miozė, hepatitas, polimiozitas, užpakalinių galūnių paralyžius, dermatitas.

Todėl yra rekomenduojamas KOPROLOGINIS (IŠMATŲ) TYRIMAS.

Jį atlikti gali Jūsų veterinarijos gydytojas. Šiuo tyrimo metu nustatomi, ar yra išmatose nematodų ir cestodų kiaušinėlių, ir eimerijų bei izoosporų oocistų. Taip pat išmatų tyrimo metu nustatoma išmatų spalva, konsistencija, neutralių riebalų kiekis, kraujas, gleivės, suvirškinta ląsteliena, raumeninių skaidulų pokyčiai, sterkobilinas (išmatų pigmento kiekybiniai pokyčiai), žarnyno mikroorganizmų įvairovė ir gausa ( bakterijos, mielės) ir kt. 
Įtariant susirgimą, kurį galėjo sukelti žarnyno patogenai (bakterijos, mielės) daromas išmatų pasėlis (mikrobiologinis tyrimas + antibiograma).
Koprologinio (išmatų) tyrimo svarba - leidžia nustatyti tam tikrus virškinimo sutrikimus (kraujavimą iš virškinamojo trakto, kolitą, tulžies latakų obstrukciją, kasos funkcijos nepakankamumą, hepatitą, cholangitą ir kt.), įtarti žarnyno infekcijas, aptikti kirmėlinius, grybelinės infekcijos sukeltus susirgimus ir t.t.

Naujai įsigytus šuniukus rekomenduotina dehelmentizuoti (nukirminti) 2 kartus su 14 dienų pertrauka.

Šuniukus būtina dehelmentizuoti (nukirminuoti) 2 sav. amžiaus ir kartoti procedūrą kas 2 – 3 sav., iki kol pasieks 3 mėn amžių. Taip pat rekomenduojama tuo pačiu metu dehelmentizuoti ir kalę (t.y. po šuniavimosi praėjus 2 sav.).
Norint sumažinti šuningų kalių užsikrėtimą nematodais, jas prieš šuniavimąsi rekomenduojama dehelmentizuoti febendazolu (14 dienų iki šuniavimosi – 2 dienos po šuniavimosi, kasdien).

Suaugusius šunis rekomentuotina dehelmentizuoti 3 – 4 kartus metuose, t.y. kas 3 – 4 mėn. 
Jei netaikote reguliaros dehelmentizacijos šuniui, prieš vakcinaciją nuo infekcinių ligų, būtina prieš 10 dienų dehelmentizuoti. Jei turi parazitų, imunitetas nesusidarys tvirtas nuo vakcinuojamų infekcinių ligų.

Jei paaiškėja jog Jūsų augintinis užsikrėtęs cestodais, reiktų jį ne tik dehelmentizuoti, bet ir skirti preparatų nuo blusų ir kitų ektoparazitų. 
Taip pat labai svarbu nešerti augintinio helmintais užsikrėtusiomis žuvimis (šerti gerai išvalyta (pašalinti vidaus organus), ar temiškai apdorota, ar šaldyta žuvimi) ir apsaugoti, kad augintinis nesuėstų graužikų, varlių, sraigių ir kitų rezervuarinių helmintų šeimininkų. 

Atsparumas antihelmintikams 

Skiriami keli veiksniai, nulemiantys atsparumo antihelmintikams formavimąsi:

1. reguliarus antihelmintiko vartojimas mažomis dozėmis (todėl labai svarbu augintiniui skirti jį pagal tikslų svorį);
2. reguliarus to paties ( vienos klasės) antihelmintiko vartojimas;
3. dažnas antihelmintiko vartojimas ( jei profilaktiškai atliktumėte savo augintiniui koprologinį tyrimą, nereiktų dažnai naudoti antihelmintikų).

Padidinus antihelmintiko dozę, galima sunaikinti atsparius helmintus, tačiau ilgainiui jie pripranta prie padidintos dozės. Norint sulėtinti atsparumo formavimąsi, būtina mažinti antihelmintikų vartojimo dažnį (atlikti koprologinį tyrimą), kasmet augintinius dehelmentizuoti skirtingos klasės antihelmintikais, vedžioti savo augintinį helmintais neužterštose vietose, rinkti savo augintinio išmatas, taip mažinant aplinkos užterštumą invazinėmis lervomis.
 

Str. autorė vet. gydytoja Ramunė Dvaržeckienė

 

Dėl konsultacijų, tyrimų ir gydymo kreiptis: 8-601 06353,  Islandijos pl. 209, Kaunas. 


Visos teisės saugomos. Naudoti Ramveta.lt  publikuojamą informaciją draudžiama be raštiško autorių sutikimo.