Straipsniai » Šunų ir kačių odos ligos

DAŽNIAUSIOS LETENĖLIŲ LAIŽYMO PRIEŽASTYS

Daugelis šunų protarpiais arba nuolat laižo/ kramto savo letenėles. Kai kurie visą savo dėmesį sutelkia į vieną letenėlę, o kiti į visas keturias.

Yra keletą tokio elgesio priežasčių ir žinant, kada ir kaip dažnai bei kurias letenėles laižo, gali padėti Jūsų veterinarijos gydytojui rasti pagrindinę šio elgesio priežastį. Kai kurie savininkai nepastebi, kad jų augintinis laižo letenėles, tačiau mato rezultatus, tokius kaip tarpupirščių odos paraudimas, šlapiavimas, patinimas/apaburkimas ar kailio spalvos pokyčiai.


Pastebėjus tokį elgesį reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją, kad nustatytumėte priežastį. 

Šiame straipsnyje aptarsiu keletą dažniausiai pasitaikančių letenėlių laižymo priežasčių.

Skausmas ir diskomfortas.

Viena iš priežasčių, kodėl šuo staiga pradeda domėtis savo letenėlėmis yra skausmas. Jei letenėlėje yra nubrozdinimas, žaizda ar svetimkūnis, pvz. augalo kibios sėklos, šakelės, spygliai, stiklo šukės, ledo gumulėliai ir t.t., tai šuo laižydamas ir kramsnodamas letenėlę bando pašalinti diskomfortą ir skausmą sukėlusią priežastį. 
Jei Jūsų augintinis leisis, kruopščiai apžiūrėkite letenėlę bei tarpupirščius iš viršaus ir iš apačios. Ieškokite paraudimo, patinimo, įbrėžimų, nudegimų ar įpjovimų. Pasistenkite apžiūrėti ar neįstrigo, neįsivėlė į letenėlės apatinėje dalyje tarp plaukų koks svetimkūnis. Taip pat apžiūrėkite visus nagus, ar jie nepažeisti/nelūžę. Atkreipkite dėmesį ir į tai, kaip Jūsų šuo reaguoja, kai liečiate įvairias tos letenėles vietas, tai gali padėti nustatyti priežastį. 

Alergijos.

Daugelis šunų turintys jautrumą aplinkos alergenams dažnai laižo/kramto letenėles. Tai viena iš priežasčių, kodėl gali pasikeisti letenėlių ir tarpupirščių plaukų spalva. Šiems keturkojams dažnai pasikartoja tarpupirščių ir letenėlių odos paraudimas bei uždegimas. Jiems dažniausiai niežti visur arba lokaliai, kaip uodega, krūtinė, šlaunys ar ausys. 

Nerimas/nuobodulys.

Kartais šunys laižosi/kramto letenėles dėl raminamojo efekto, nes nerimauja arba nuobodžiauja. Nerimastingi šunys dažniausiai nenustovi vietoje ir reikalauja daug dėmesio, kai esate šalia jo. 
Nuolatinis letenėlių laižymas/kramtymas dėl nerimo/nuobodulio gali sukelti kitas komplikacijas, tokias kaip odos infekcijos ar uždegiminio pobūdžio odos sustorėjimus – granuliomas.

Išvada.

Nuolatinis laižymas bet kurios kūno vietos, ypač tarpupirščių odos, kuri yra jautri, gali iššaukti skausmingą, uždegimą sukeliančią odos infekciją. O kramtymas tų plaukuotų letenėlės odos vietų - granuliomų formavimąsi. 

Būtina žinoti, jog skausminga ar diskomfortiška būklė, gali paskatinti Jūsų augintinį toliau traumuoti pažeistą odos vietą, nes išsiskiria neuromediatoriai, kurie palaiko niežulį ir susidaro užburtas ratas, kurį nutraukti be tinkamos pagalbos yra sudėtinga. 

Bet kuriuo atveju, kai Jūsų augintinis turi letenėlių odos infekciją ar jos skausmingos, būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją, kuris nustatys tikslią priežastį. Nes negydomas dermatitas gali tapti daug didesne problema, reikalaujančia daug kantrybės bei brangaus ir ilgalaikio gydymo.

Str. autorė vet. gydytoja Ramunė Dvaržeckienė

Dėl konsultacijų, tyrimų ir gydymo kreiptis: 8-601 06353,  Islandijos pl. 209, Kaunas. 


Visos teisės saugomos. Naudoti Ramveta.lt  publikuojamą informaciją draudžiama be raštiško autorių sutikimo.