Straipsniai » Šunų ir kačių odos ligos

ATOPINIS DERMATITAS (ALERGIJA APLINKOS VEIKSNIAMS)

Šunų atopinis dermatitas – tai paveldimas, lėtinis, atsinaujinantis (recidyvuojantis), labai niežtintis odos uždegimas, susijęs su imuninė sistema, susilpnėjusia odos barjerine funkcija, aplinkos ir mikrobiniais faktoriais bei genetiniu polinkiu.

 

Jis pasireiškia 10 proc. šunų populiacijos. Dauguma šunų, sergančių atopiniu dermatitu, aptinkamas padidėjęs IgE titras.

 

Šunys, sergantys atopiniu dermatitu, dažniausiai yra jautrūs daugiau nei vienam alergenui. Keletas iš dažniau pasitaikančių alergenų: juodžemis, pelėsiai, įvairios žiedadulkės, namų dulkių, grūdų erkės ir kt.

 

Manoma, jog dauguma alergenų į organizmą patenka prasiskverbdami pro odą, nors odos alerginės reakcijos galimos ir alergenui patekus per kvėpavimo (alerginis rinitas) ar virškinimo traktą (alergija pašarui).

 

Kokie simptomai?

 

Atopinis dermatitas dažniausiai prasideda jauniems šunims - tarp 6 mėn. ir 3 metų amžiaus. Labiausiai pasireiškiantys požymiai yra niežulys, kuris dažniausiai apima snukį, akis, ausis, kojas, lenkiamuosius paviršius, pažastis ir kirkšnis.

 

Kas gali sirgti?

 

Polinkis į atopiją pastebėtas šių veislių šunims: vakarų škotų baltiesiems terjerams, škotų terjerams, šiurkščiaplaukiams foksterjerams, dalmantinams, mopsams, airių seteriams, bostono terjerams, prancūzų buldogams, auksaspalviams retriveriams, bokseriams, anglų seteriams, labradoro retriveriams, miniatiūriniams šnauceriams bei kitų veislių šunims, tačiau gali pasitaikyti ir mišrūnams.

 

Koks gydymas?

 

Alergininės ligos nėra pagydomos, įmanoma tik jas kontroliuoti vengiant alergenų arba individualiai pritaikant gydymą ir mitybą.

Jei gyvūnui diagnozuota atopija, tuomet vienintelė išeitis – kontroliuoti ligos eigą, t.y. taikyti desensibilizaciją (imunoterapiją), ar kortikosteroidų/antihistaminų/ciklosporinų/lokivetmabo terapiją. 

 

Str. autorė vet. gydytoja Ramunė Dvaržeckienė
 

Dėl konsultacijų, tyrimų ir gydymo kreiptis: 8-601 06353,  Islandijos pl. 209, Kaunas. 


Visos teisės saugomos. Naudoti Ramveta.lt  publikuojamą informaciją draudžiama be raštiško autorių sutikimo.