Straipsniai » Šunų ir kačių odos ligos

ŠUNŲ SARKOPTOZĖ

Sarkoptozė, kas tai per liga?

 

Sarkoptozė, dar kitaip vadinama šunų niežai - labai užkrečiama odos ektoparazitinė liga. Ją sukelia mikroskopinės erkės vadinamos Sarcoptes scabiei var. canis.

Sarcoptes erkės nors ir labai mažos, gali sukelti stiprų niežulį ir odos sudirgimą, kas žymiai sumažina gyvūno gyvenimo kokybę. Sarcoptes erkių patelės paviršiniame odos sluoksnyje prasigremžia urvelius ir ten padeda 40-60 kiaušinėlių. Išsiritusios erkės migruoja giliau į odą kol tampa subrendusiomis niežų erkėmis. Šis procesas sukelia stiprų odos uždegimą, sudirgimą, niežulį ir bėrimus. Šios erkės vystosi iki 21 dienos, o parazituoja iki 50 dienų. Todėl greitai didėja jų skaičius ir pažeidžia vis didesnius odos plotus.

 

Kokie gyvūnai serga ir kaip užsikrečia?

 

Šiomis erkėmis dažniausiai užsikrečia šunys, lapės ir usūriniai šunys. Sarkoptes erkės gali laikinai sudirginti kačių ir žmonių odą. 
Perdavimas niežinių erkių įvyksta per tiesioginį kontaktą su sergančiuoju gyvūnu, arba be tiesioginio kontakto (šeimininko), nes nukritus ant žemės niežinė erkutė gali palankoje aplinkoje išgyventi iki 3 savaičių. Kambario temperatūroje jos gali išgyventi nuo 2-6 dienų.

Erkės platinamos per užterštus apyvokos daiktus, šepečius, taip pat gali platinti pelės ir žiurkės.
Šunų sarkoptozės šaltiniai: šunų prieglaudos, šunų kirpyklos, miškai (nuo laukinių žvėrių), zooparduotuvės, veislynai, veterinarijos klinikos ir kitos masinės keturkojų susibūrimo vietos.

 

Kokia patogenezė ir klinikiniai simptomai?

 

Stiprus, varginantis ir nuolatinis niežulys nepriklausomai nuo metų laiko yra klasikinis sarkoptozės požymis. Besiskverbdamos į epidermį erkės dirgina odos nervines galūnėles ir sukelia niežulį. Niežėjimas dažnai pasireiškia praėjus 10 dienų iki 8 savaičių po kontakto su užsikrėtusiu gyvūnu. Ligos pradžioje gali būti tik niežulys be kitų ryškių klinikinių požymių. Didėjant odos hiperjautrumui erkių išskiriamiems alergenams niežulys stiprėja.
Dažniausiai pažeidžiamos tos odos vietos, kurios mažiau plaukuotos, pvz,: ausys, alkūnės, kulkšnys, ventralinė pilvo (papilvė) ir krūtinės sritis bei galūnės. Erkių invazija pažeistoje odos vietoje sukelia plaukų slinkimą (alopeciją), odos bėrimą ir paraudimą, ji sustorėja ir raukšlėjasi, pleiskanoja bei formuoja gelsvą plutelę. Labiausiai pažeidžami ausų kraščiukai ir alkūnės. Ausų kraščiukai sustorėja ir pasidengia gelsvom pleiskanom. Gyvūnui dėl nuolatinio odos kasymosi ir traumavimo, gali išsivystyti antrinė odos bakterinė ar mielinė infekcija. Dėl infekcijos gali patamsėti oda ir atsirasti nuo jos nemalonus kvapas. Limfiniai mazgai taip pat gali paburkti.

 

Kaip diagnozuojama?

 

Sarkoptozės diagnozė nustatoma pagal surinktą ligos anamnezę, epizootinius duomenis bei klinikinius požymius. 
Ji patvirtinima atlikus odos skutenų tyrimus. Deja, šio tyrimo patikimumas tik 20 proc. visų tirtų atvejų. 
Nors odos skutenų tyrimas yra neigiamas, negalite būti visiškai tikri, jog šuo neserga sarkoptoze ir diagnozuoti alergiją. Nes alerginius odos susirgimus taip pat lydi stiprus niežulys su/ar be antrine bakterine ar mieline infekcija. Tik skirtumas tas, kad taikant nuo niežulio preparatus sarkoptozės atveju, nematome jokio jie žymaus pagerėjimo, o alergijų atvejais priešingai, matomas žymus niežulio sumažėjimas.
Todėl jei pagal klinikinius simptomus ir epizootinius duomenis vis tik yra įtariama niežinė Sarcoptes erkė, reiktų taikyti simptominį priešparazitinį gydymą ir laukti teigiamų rezultatų.

 

Koks gydymas?

 

Kaip ir kiekvienas gydymas, skirtingam individui yra individualus. Todėl atsižvelgus ir įvertinus visus veiksnius: gyvūno amžių, svorį, veislę, pagrindinio susirgimo formą ir gretutines ligas, Jūsų veterinarijos gydytojas parinks Jūsų augintiniui tinkamiausią gydymo schemą.

 

Kokia profilaktika?

 

Vengti didelių gyvūnų susibūrimo vietų, arba naudoti priešparazitinius preparatus prieš/po tokių susitikimų. 
Vengti miškuose kontakto su laukiniais gyvūnais (lapėmis, usūriniais šunimis).
Reguliariai atlikti graužikų kontrolę - deratizaciją (naikinti graužikus).

 

Str. autorė vet. gydytoja Ramunė Dvaržeckienė

 

Dėl konsultacijų, tyrimų ir gydymo kreiptis: 8-601 06353,  Islandijos pl. 209, Kaunas. 


Visos teisės saugomos. Naudoti Ramveta.lt  publikuojamą informaciją draudžiama be raštiško autorių sutikimo.