Straipsniai » Šunų ir kačių odos ligos

BLUSŲ SUKELTAS ALERGINIS DERMATITAS

Vieniems gyvūnams blusos įkandimas gali sukelti nuolatinį ir ūmų niežulį, o kitiems jis gali būti tik nežymus arba nesukelti visiškai jokios reakcijos. Taip nutinka todėl, kad vieni keturkojai yra alergiški blusų seilėm, o kiti - ne.  Moksliniai tyrimai parodė, jog blusų seilėse yra 15 skirtingų antigenų, iš kurių kiekvienas jų gali sukelti alerginį atsaką blusų seilėm jautriam gyvūnui. Odos reakcija po įkandimo atsiranda praėjus vos 15 min iki 72 valandų. Todėl pakanka blusai įkąsti kas 10 – 14 dienų ir alerginė reakcija bus nuolat.

 

Kai yra nedidelė blusų invazija, jų išmatų galima ir neaptikti, nes jos gyvena aplinkoje ir tik užšoka ant šuns/katės pasimaitinti. Namų sąlygomis blusa išgyvena iki 3 savaičių, padeda per vieną dieną iki 50 kiaušinėlių. Iš kiaušinėlių išsiritusios lervos gyvena grindų plyšiuose, kiliminėje dangoje, jos virtusios lėliukėmis aplinkoje gali išgyventi iki 174 dienų. Todėl pastebėjus blusas ar jų išmatas būtina priešparazitinius preparatus naudoti ne mažiau kaip 3 mėnesius iš eilės.


Šunims ir katėms blusų įkandimai gali sukelti ne tik ūmias alergijas ir dermatitus, bet ir anemijas, parazitozes bei neurodermatozes.

 

Kadangi blusos yra kaspinuočio tarpinis šeimininkas, todėl jos gali užkrėsti šunį/katę vidaus parazitais, kai šie jas besiblusinėdami praryja. 

O mažiems, silpniems ir ligotiems šuniukams/kačiukams jų įkandimai gali sukelti mažakraujystę (anemiją).

Šie išoriniai parazitai gali paveikti ir emocinę gyvūno savijautą, ypač kačių. Nes dėl nuolatinio niežulio katės gali tapti dirglios, neramios, nebegali ramiai ilsėtis, praranda apetitą, todėl kai kurioms gali išsivystyti hiperestezija (nenormaliai padidėjęs odos jautrumas), neurodermatozė. 

 

Kokie simptomai?

 

nuolatinis/dažnas niežulys

užpakalinių galūnių nagais nudrąskyta kaklo, pilvo/krūtinės šonų oda

dažnas laižymas/kramsnojimas galūnių, o ypač nugaros, strėnų ir uodegos srities

oda paraudusi, šašuota, pleiskanota

nulūžinėję plaukai, praretėja ir išlenka poplaukis

hiperestezija (nenormaliai padidėjęs odos jautrumas).

 

Katėms odos paraudimas/šašai/pleiskanos ir kailio praplikimai esti galvos, kaklo, strėnų, uodegos srityse.

 

Kaip diagnozuojama?

 

Atliekamas BALTO POPIERIAUS LAPO TESTAS (paveikslėlyje matote blusų išmatas ir kaip atliekamas pats testas).


Augintinio kailį šukuokite tankiomis šukutėmis link sudrėkinto balto popieriaus lapo. Jei ant popieriaus nukrenta tamsiai rudi, aguonos dydžio, nešvarumai, kurie sudrėkę palieka rausvai rudas dėmeles, tai rodo, jog yra blusų suvirškintas kraujas - išmatos. Blusų išmatų dažniausiai ir daugiausiai aptinkama nugaros/strėnų srityje.

 

Koks gydymas ?

 

Jeigu pastebėjote, kad šuo/katė turi blusų ar jų išmatų, būtina naudoti priešparazitinius preparatus (purškalus, šampūnus, lašus ant sprando ir kt.) visiems naminiams ir kontaktą su sergančiais turintiems gyvūnais ne mažiau kaip 3 mėnesius iš eilės. 

 

Išsiurbkite kilimus ir išmeskite lauk maišelį su dulkėmis, kad iš blusų kiaušinėlių nespėtų išsiristi jų lervos.

 

Būtinai išskalbkite aukštesnėje temperatūroje savo augintinio guolį. 

 

Lauke gyvenantiems šunims, būtina naudoti priešparazitinius preparatus (purškalus, šampūnus, lašus ant sprando ir kt.) bei išvalyti ir saugiais priešparazitiniais purškalais išpurkšti būdas, narvus.

 

Kokia profilaktika?


Dažnai į lauką išeinantiems gyvūnams reikia reguliariai profilaktiškai naudoti priešparazitines priemones (antkaklius, purškalus, lašus ant sprando ir kt.).

 

Yra daugybė priešparazitinių priemonių, todėl tinkamiausias Jūsų augintiniui (pagal gyvūno rūšį, amžių, svorį ir kt.) parinks Jūsų veterinarijos gydytojas.
 

Str. autorė vet.gydytoja Ramunė Dvaržeckienė 


Dėl konsultacijų, tyrimų ir gydymo kreiptis: 8-601 06353,  Islandijos pl. 209, Kaunas. 


Visos teisės saugomos. Naudoti Ramveta.lt  publikuojamą informaciją draudžiama be raštiško autorių sutikimo.