Straipsniai » Šunų ir kačių mityba

SAUSAS PAŠARAS IR KAČIŲ ŠLAPIMO TAKŲ LIGOS

Nemažai kačių laikytojų susiduria su problema, kodėl geru ir brangiu pašaru šeriamas, dar visai jaunas ir kitais atžvilgiais sveikas katinas staiga turi šlapimo takų akmenligę? Rodos viskas buvo daroma teisingai, pagal rekomendacijas ir vis tiek katinėlis suserga skausminga liga, kurios gydymas neretai būna dar ir nepigus.

 

Paprastai tokio problemos neatsiranda staiga ir iš niekur. Tai „verda“ viduje ilgai kol galų gale katės organizmas pasiduoda ir nebesusitvarko su vandens trūkumu organizme. Tada pasireiškia įvairios ligos susijusios su skysčių disbalansu – šlapimo takų akmenligė, šlapimo pūslės uždegimas, inkstų ligos, žarnyno ligos, diabetas, plaukų slinkimas, dantų ligos ir kita. Katinėlis sergantis šlapimo takų užsikimšimų savo elgesiu parodo gana aiškiai, kad kažkas negerai – jis tupinėja dėžutėje, laižosi, lašina šlapimą po lašelį. Bet iki kol užsikemša šlaplė katinas paprastai elgiasi visiškai įprastai ir atrodo absoliučiai sveikas.

 

Kad geriau suprasti kur prasideda problemos apžvelkime kačių fiziologiją. Katės šimtmečius evoliucionavo ir išgyveno sausringose vietovėse/dykumose, kur yra labai mažai vandens. Dėl šiol priežasties kačių troškulio jausmas yra labai silpnas, lyginant su kitais žinduoliais, ypač jeigu lyginti su šunimis. Taigi, jeigu katė gyvena aplinkoje kur vandens mažai, tai kaip jos organizmas gauna pakankamai vandens fiziologiniams poreikiams patenkinti? Jos turi gauti vandenį iš savo maisto. Šis kačių fiziologijos bruožas nepasikeitė nepaisant kiek keitėsi kačių gyvenimas modernioje visuomenėje. Mūsų katės tebėra tokios pat dykynių gyventojos ir medžiotojos kaip ir jų protėviai.

Įprastinis katės grobis smulkūs graužikai, paukšteliai, driežai turi apie 70 procentų vandens. Sausame pašare vidutiniškai yra 7-10 procentų vandens. Atrodytų, kad kate ėdanti sausą pašarą išgeria daugiau vandens, bet sudėjus bendrą skysčių kiekį kiek katė gauna su pašaru ir palaka šalia, tai yra vis tiek mažiau nei, gauna katė ėdantį natūralų grobį/žalią mėsą/konservuotą maistą. Tai reiškia, kad sausų pašaru šeriamai katei beveik nuolat yra didesnis ar mažesnis skysčių trūkumas.

 

Kačių šlapimas yra labiau koncentruotas nei žmogaus ar šuns. Negaunant pakankamai skysčių šlapimas pasidaro itin koncentruotas ir tirštas, jame ima formuotis kristalai, kurie vėliau sudaro ir smėliuką/akmenukus. Dažniausiai susidarantys kristalai ir/ar akmenys pas kates yra struvitai. Kada griežtas mėsėdis (katė) yra šeriamas angliavandeniais gausiu pašaru šlapimas ima darytis vis labiau ir labiau šarminis. O šarminėje terpėje skatinamas struvitų formavimasis. Šarminis šlapimas pažeidžia šlapimo pūslės ir šlaplės gleivinę, sukelia uždegimą. Gleivinė ima kraujuoti ir išskirti daugiau gleivių. Iš struvitinių kristalų, gleivių ir sukrešėjusio kraujo formuojasi šlaplės kamščiai ir nepraeinamumas.

Kad turėtų sveiką šlapimo sistemą kačių šlapimas privalo būti rūgštinis ir katė turi gauti daugiau vandens. Ideali išeitis šerti katę mėsa. Tokiu būdu ir katė sveikesnė, šlapimo sistemos ligos nekamuos, ir šeimininkas laimingesnis.

 

JEIGU KATEI JAU UŽSIKIMŠO ŠLAPLĖ IR KATĖ NEGALI PASIŠLAPINTI, TAI YRA RIMTAS SVEIKATOS SUTRIKIMAS GALINTIS PASIBAIGTI KATINĖLIO MIRTIMI, TODĖL BŪTINA KUO SKUBIAU KREIPTIS Į VETERINARIJOS GYDYTOJUS. KELIOS VALANDOS GALI NULEMTI KATĖS LIKIMĄ !!!

 

Str.autorė vet. gydytoja Vaida Velykytė

 

Dėl konsultacijų, tyrimų ir gydymo kreiptis: 8-601 06353,  Islandijos pl. 209, Kaunas. 


Visos teisės saugomos. Naudoti Ramveta.lt  publikuojamą informaciją draudžiama be raštiško autorių sutikimo.