Straipsniai » Šunų ir kačių mityba

KIAUŠINIŲ LUKŠTŲ NAUDA ŠUNIMS IR KATĖMS

Dažnai verdate kiaušinius ir, be abejonės, išmetate jų lukštus. Tačiau tai visą laiką darėte visiškai be reikalo! Jie yra vienas iš geriausių kalcio šaltinių. Iš virtų kiaušinių lukštų galėsite pasigaminti puikų natūralų ir pigų maisto papildą, kuris užtikrins, kad kalcio stoka daugiau Jūsų augintinio nebekamuos.

Kiaušinių lukštai – puikus maisto papildas ir idealus lengvai organizmo pasisavinamo kalcio šaltinis. Kalcio trūkumas, ypač jei šio mikroelemento per mažai kauluose – vienas iš labiausiai paplitusių medžiagų apykaitos sutrikimų.

Jį įveikti ne taip lengva, nes pagrindiniai medicininiai preparatai – kalcio chloridas, gipsas ir kreida – sunkiai organizmo pasisavinami. O kiaušinių lukštus sudaro 90 procentų kalcio karbonato – jį lengvai organizmas įsisavina ir puikiai papildo organizmą kalciu. Be to, kiaušinių lukštuose yra dar 27 organizmui būtini mikroelementai, tokių kaip fosforas, kalis, geležis, magnis, cinkas ir t.t.

Kiaušinių lukštų sudėtis beveik tokia pati kaip kaulų ir dantų, be to, juose esančios medžiagos skatina kraujodaros funkcijas. 
Kalcio trūkumas dažniausiai lemia medžiagų apykaitos sutrikimus, tad susergama rachitu, mažakraujyste, genda dantys, kaulai tampa trapūs, porėti, dažnesnės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, alergijos. Ypač dažnai kalcio ima trūkti besilaukiančioms kalėms/katėms palikuonių.

Pastebėta jog naudojant kiaušinio lukštų miltelius, greičiau sveikstama po klubų sąnario išnirimo, osteoporozės, stuburo ligų. Taip pat nepriklausomai nuo amžiaus padeda įveikti nagų ir plaukų trapumą, dantenų kraujavimą, vidurių užkietėjimą, dvylikapirštės žarnos opaligę, dirglumą, šienligę, astmą, dilgėlinę, aknę, padeda sureguliuoti kraujo spaudimą, mažina cholesterolio kiekį, greitai gydo rėmenį, gerina metabolizmą, apsaugo nuo rachito ir anemijos, pašalina radionuklidus iš organizmo.

Naudojant kiaušinių lukštus, kalcio perdozuoti – labai sunku. Per didelis kiekis, kurio organizmas negali panaudoti yra pašalinamas iš organizmo su šlapimu ar tuštinantis. Vis dėlto, vartojant papildomai kalcio turinčių papildų, išskirtiniais atvejais kalcio perteklius gali turėti įtaką akmenų susidarymui, sutrikdyti inkstų funkciją. 

Ne tik kiaušinio lukštas yra naudingas, bet ir jo viduje esanti plėvelė-membrana, ji taip pat turi labai naudingų medžiagų, tokių kaip hialurono r., gliukozaminą, chondroitiną, 70 proc. baltymų, kolageną ir elastiną.
Buvo atliktas mokslinis tyrimas, kuris parodė, jog naudojant kiaušinio lukšto plėvelę-membraną šunims sergantiems sąnarių ligomis sumažėjo skausmas, pagerėjo mobilumas, taip pat sumažino nesteroidinių vaistų nuo skausmo dozes.

https://www.dovepress.com/effectiveness-of-nemreg-brand-eggshell-membranenbspin-the-treatment-of-peer-reviewed-article-VMRR

Kaip pasiruošti kiaušinių lukštų miltelius?

• Nuplaukite lukštus šiltu vandeniu su muilu, nuskalaukite. Galima papildomai sterilizuoti, tuomet lukštus 5 minutes pavirti karštame vandenyje. Jeigu kiaušinis verdamas kietai, lukštas ne toks efektyvus, tačiau yra sterilus.
• Nepašalinkite lukšto membranos-plėvelės ir išdžiovinkite tamsioje ir gerai vėdinamoje vietoje. Paprastai tam užtenka kelių valandų.
• Jei nenorime lukštų virti vandenyje, tuomet juos galima sterilizuoti karščiu, tiesiog sudėkite lukštus į įkaitusią orkaitę 150 °C ir pakaitinkite iki 10 min, kol taps sausi, lengvi ir trapūs. Atvėsta per 30-60 min.
• Kai lukštai išdžius, sugrūskite juos porcelianiniame indelyje iki pudros konsistencijos. Nepatartina naudoti kavamalės – miltelių efektyvumas taip pat bus mažesnis. Užtikrinkite, jog aštrių lukšto likučių neliktų.
• Miltelius laikyti sandarioje stiklinėje taroje, kambario temperatūroje ne ilgiau nei 2 mėn.

Kiek duoti?

Kiaušinių lukštų miltelių fiziologiškai rekomenduojama, 1x per dieną:

5-25 kg – 1/8 arbt.š.
25-35 kg – ¼ arbt.š.
35-45 kg - ½ arbt.š. 
virš 45 kg – plius ¾ arbt.š.

Arba 0,5 kg paruošto pašaro įdėti 1 arb.š. kiaušinio lukšto miltelių ( 125 g pašaro – ¼ arbt.š. kiaušinio lukšto miltelių).

Kiaušinių lukštų membranų-plėvelių miltelių rekomenduojama, 1x per dieną: 

Mažiems šunims ir katėms – 0,15 - 0,25 g; 
Vidutinio dydžio šunims – 0,35 - 0,45 g;
Dideliems šunims – 0,5 g. 

Minimalus kiaušinių lukštų membranų-plėvelių miltelių kiekis, kuris duoda efektą 13.5 mg/kg/d.

Jei yra kraujo tyrimais nustatyta, jog yra kalcio ar fosforo trūkumas, Jūsų veterinarijos gydytojas paskirs individualiai dozę.

Naudojant kiaušinio lukšto miltelius kartu su vit. D3 (pvz. su menkių aliejumi) ir magniu pagerėja kaulų mineralizacija.

Str. autorė vet. gyd. Ramunė Dvaržeckienė


Dėl konsultacijų, tyrimų ir gydymo kreiptis: 8-601 06353,  Islandijos pl. 209, Kaunas. 


Visos teisės saugomos. Naudoti Ramveta.lt  publikuojamą informaciją draudžiama be raštiško autorių sutikimo.