Straipsniai » Šunų ir kačių mityba

JŪROS DUMBLIAI IR JŲ ĮTAKA JŪSŲ ŠUNS SVEIKATAI

Jūros augalai savo sudėtyje turi daug amino rūgščių, mineralų, mikroelementų, vitaminų ir augalinių maistingųjų medžiagų, tokių kaip karotenai ir likopenai. Todėl jūros augalai laikomi „tikruoju/grynuoju maistu“. „Grynasis maistas“ tai tokie maisto produktai, kuriems reikia labai minimalaus apdorojimo ir galima vartoti be priedų ar dirbtinių medžiagų, neapdorojus termiškai (virimai, kepimai). Jūros dumbliai laikomi geriausiu žaliu maistu, nes jų ląstelių sienelėse nėra celiuliozės, kurią šunys virškina sunkiai. 

Vidutiniškai jūros dumbliuose yra apie 25% baltymų ir 2% riebalų. Tai vienas turtingiausių augalinių šaltinių kupinas amino rūgščių ir mineralų. Pilni vertingų maistinių medžiagų jūros dumbliai padeda sukurti reikalingą kūnui energiją, sustiprinti imuninę sistemą, paryškina odos pigmentacija, patamsina kailio spalvą. Taip pat jūros dumbliuose gausu jodo, kuris itin svarbus endokrininės sistemos veiklai, ypač skydliaukei. Viena iš amino rūgščių, kurios gausų jūros augaluose yra triptofanas, kuris pasižymi anti-vėžiniu poveikiu. Dėl mineralų kiekio jūros dumbliai suriša ir padeda pašalinti iš organizmo sunkiuosius metalus po priešvėžinio gydymo. 

Nepaisant to, kad jūros dumbliai yra sūroko skonio, druskos juose yra itin mažai. Todėl jūros dumbliai tinka naudoti, kai negalima naudoti didesnio kiekio natrio. Naudinga įtraukti į diabetu ar širdies ligomis sergančių gyvūnų racioną. 

Dažniausiai naudojami jūros augalai: 

KELP – rusvieji dumbliai, tai rudi jūros augalai, kuriuose yra labai daug mineralų. Taip pat gausu vitaminų A, B, E, D ir K. Sudėtyje esantis natrio alginatas (Algin) padeda pašalinti iš organizmo sunkiuosius metalus. Rusvieji dumbliai turi daug jodo, kuris padeda paskatinti ir išlaikyti skydliaukės funkciją, gali būti labai naudingi gyvūnams sergantiems hipotiroidizmu. 
Taip pat dėl savo turtingos sudėties rudieji dumbliai naudingi šunims, kurie turi sausą, pleiskanojančią odą, silpną, neblizgantį plauką, kenčia nuo alergijų. Per 2-6 naudojimo mėnesius buvo gauti rezultatai: pagerėjo plaukas, pasidarė blizgantis, oda sveikesnė. Gausus aminorūgščių kompleksas skatina įvairių liaukų veiklą, gerėja metabolizmas, lengviau reguliuoti gyvūno svorį. 

SPIRULINA šio dumblio sudėtis apie 60% baltymų. Taip pat gausu omega nesočiųjų riebalų rūgščių, ypač GLA (gama linoleno rūgštis). GLA yra esminė ir nepakeičiama organizmui būtinai reikalinga riebalų rūgštis. Iš GLA organizme gaminami hormonai slopinantys uždegimines reakcija. 
Taip pat spirulinose gausu vitamino C, B grupės vitaminų, vitamino E, karotenoidų, fitocianino. Tai gerai virškinamas ir turtingas maistinėmis medžiagomis pašaro papildas. Dėl sudėtyje esančių nesočiųjų riebalų rūgščių spirulinos veikia priešuždegimiškai ir puikia tinka naudoti gyvūnams kenčiantiems dėl odos ligų (atopinis dermatitas, egzema), artritų, kolitų, IBD sindromo ir t.t. Dėl spirulinos sudėtyje esančio chlorofilo šunys mėgstantys ėsti žolę, nustoja tai daryti gaudami dumblius. Vyresnio amžiaus šunims duodama spirulina padeda išsaugoti sveikesnes akis, mažina kataraktos, glaukomos progresavimą. 

NAUDOJIMAS: 

Nerekomenduojama duoti gabalais ar juostelėmis, nes jūros dumbliai linkę gaminti/išskirti lipnią žele, kuri suklijuoja maisto gabalėlius ir gali užkimšti žarnyną. Geriausia yra grūsti arba malti jūros dumbliai užberiami ant kasdieninės maisto porcijos. 
Kasdien duodami gerai susmulkinti jūros augalai užtikrina vitaminų ir mineralų poreikius Jūsų gyvūnui. Padeda išlaikyti auginti sveiką ir stiprų. Yra atliktą tyrimų atskleidžiančių, kad jūros dumbliai padeda susilpninti kai kuriuos vėžinius procesus, stabdo piktybinių auglių augimą ir gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė esant vėžiniams susirgimams. 

Str. autorė vet. gydytoja Vaida Velykytė


Dėl konsultacijų, tyrimų ir gydymo kreiptis: 8-601 06353,  Islandijos pl. 209, Kaunas. 


Visos teisės saugomos. Naudoti Ramveta.lt  publikuojamą informaciją draudžiama be raštiško autorių sutikimo.