Straipsniai » Pirmoji pagalba

KETURKOJŲ APSINUODIJIMAS NAMŲ/SODO/GARAŽO APYVOKOS DAIKTAIS

Bet koks produktas, kuris yra nuodingas žmogui, yra nuodingas ir Jūsų šuniui. Pvz.: žiurknuodžiai, antifrizas..ir t.t. Gyvūnui prarijus nuodingų medžiagų, skambinkite savo veterinarijos gydytojui, ar budinčios klinikos veterinarijos gydytojui. 


Apsinuodijimo simptomai gali skirtis priklausomai nuo nuodų tipo. Jie gali būti švelnūs, tokie kaip – mieguistumas, silpnumas, virškinimo trakto sutrikimai – vėmimas, viduriavimas, seilėtekis, pykinimas. Sunkesni požymiai – padidintas susijaudinimas, sedacija, drebulys, hipotermija (sumažėjo kūno temperatūra), dusulys, trūkčiojimas, traukuliai ar net koma. 

NAMŲ/SODO/GARAŽO APYVOKOS DAIKTAI
Grindų, orkaitės, vonios ir WC valikliai, balikliai (seilėtekis, balkšvas ir besilupantis liežuvio/dantenų paviršius, apsunkintas rijimas, opos burnoje, apsunkintas kvėpavimas, vėmimas, pilvo skausmas);
Indaplovės tabletės/granulės (seilėtekis, balkšvas ir besilupantis liežuvio/dantenų paviršius, apsunkintas rijimas, opos burnoje, apsunkintas kvėpavimas, vėmimas, pilvo skausmas);
Herbicidai (eisena lyg apgirtusio, pilvo skausmas, seilėtekis, vėmimas, viduriavimas, apsunkintas kvėpavimas, traukuliai, padidėjęs troškulys, padažnėjęs širdies susitraukimų dažnis, kepenų ir inkstų nepakankamumas);
Benzinas, žibalas (eisena lyg apgirtusio, vėmimas, seilėtekis, padažnėjęs kvėpavimas, akių ir odos sudirgimas);
Antifrizas (apgirtimas, sedacija, padidėjęs troškulys ir šlapinimasis, vėmimas, apsunkintas kvėpavimas, letargija, koma, ūmus inkstų nepakankamumas, mirtis);
Šarmai/rūgštys (seilėtekis, balkšvas ir besilupantis liežuvio/dantenų paviršius, apsunkintas rijimas, opos burnoje, apsunkintas kvėpavimas, vėmimas, pilvo skausmas) ir kt.

Trumpa instrukcija jei apsinuodijo Jūsų augintinis: 

1. Išlikite ramus!
2. Skambinkite savo veterinarijos gydytojui ar budinčios klinikos veterinarui. 
3. Pasakykite nukentėjusio augintinio rūšį, veislę, amžių ir svorį.
4. Pavadinimą pakuotės ar buteliuko,jei žinoma, ką suėdė.
5. Laiką, kada tai galėjo įvykti.
6. Patikrinkite ar gyvūnas kvėpuoja, ar jam nėra reikalingas dirbtinis kvėpavimas ir širdies masažas.
7. Jei prasidėjo traukuliai pasirūpinkite, kad gyvūnas būtų saugioje vietoje.
8. Jei Jūsų veterinarijos gydytojas rekomenduoja sukelti vėmimą, naudokite šviežią, ne pasibaigusio galiojimo laiko vandenilio peroksidą, taip kaip nurodė Jūsų veterinarijos gydytojas.
9. Trumpasnukiam (brachicefalinių veislių atstovam (pvz.: prancūzų buldogam, anglų buldogam, mopsam ir kt.) ir katėm vandenilio peroksidą draudžiama naudoti norint sukelti vėmimą.

PIRMOJI PAGALBA NAMIE: 

Pirmiausia įvertinkite gyvūno būklę.

Koks kvėpavimas? 
Koks širdies ritmas? 
Kokios spalvos yra gyvūno gleivinės? 
Ar nesutrikusi sąmonė?
Ar nėra traukulių? 
Ar nėra šoko? 
Kokia kūno temperatūra? 
Ar nėra kraujosrūvų?

Antra įvertinkite toksines medžiagas.

Kaip pateko toksinės medžiagos į organizmą (pvz. prarijo, ant odos ir kt)? 
Kuo apsinuodijo gyvūnas (produkto firminis pavadinimas ir/ar veiklioji medžiaga)? 
Prieš kiek laiko tai įvyko? 
Kiek laiko buvo sąlytis su toksinais? 
Koks toksinių medžiagų kiekis pateko į organizmą?

Trečia pašalinkite toksines medžiagas.

Kaip teisingai pašalinti nuodus iš akių, kvėpavimo takų, nuo odos ir virškinamojo kanalo.

TOKSINĖMS MEDŽIAGOMS PATEKUS Į AKIS, būtina jas gausiai 10–20 minučių plauti tekančiu vandeniu. Siekiant nuodus pašalinti nuo ragenos ir iš junginės maišo, rekomenduojama pakelti akių vokus. 

NUODINGŲ MEDŽIAGŲ PRISIKVĖPAVUSĮ augintinį būtina kuo greičiau išvesti ar išnešti iš užterštos aplinkos.
NUODAMS PATEKUS ANT ODOS IR KAILIO plauti dideliu kiekiu vandens. Ant odos patekusios medžiagos, kurios pasižymi rezorbciniu poveikiu, yra šalinamos muilu. O po to gerai nuskalaujama šiltu vandeniu. 
Reiktų imtis atsargumo priemonių maudant labai jaunus ar nusilpusius gyvūnus, kad išlaikyti normalią kūno temperatūrą. Džiovinti galima tik rankšluoščiu.

APSINUODIJIMO PER NASRUS ATVEJAIS prieš pradedant nuodus šalinti iš virškinamojo kanalo, būtina pasitarti su veterinarais. Netinkamai suteikta pirmoji pagalba gali pabloginti apsinuodijimo eigą ir baigtį. Apsinuodijus cheminį nudegimą sukeliančiomis medžiagomis (rūgštimis, šarmais) paprastai kyla savaiminis vėmimas, tad papildomai skatinti šio veiksmo nereikia. Tačiau net jei gyvūnas ir nevemia, šio proceso nereikia skatinti, nes grįždamos stemple kenksmingos medžiagos pakartotinai ją pažeis. Vietoj to, praplaukite savo augintinio nasrus šiltu vandeniu 15 – 20 min, naudojant dušo galvutę, arba virtuvės kriauklės purškimo žarną. Stenkitės vandenį puškti ne tiesiai į gerklę, o kampu. Nes priešingu atveju vandenį gali aspiruoti į plaučius. Tad geriau plauti nasrus iš skirtingų kampų.
Nukentėjusiajam gyvūnui duoti palakti vandens. Tai paprastas, bet labai veiksmingas būdas – nuodų praskiedimas skrandyje. Vanduo praskiedžia rūgštį ar šarmą, sumažėja žalingų medžiagų koncentracija, todėl sumažėja ir jų sukeliamas audinių pažeidimas.

Apsinuodijimo per nasrus atvejais rekomenduojama skirti aktyvintos anglies.
Aktyvinta anglis adsorbuoja chemines ir toksiškas medžiagas, palengvina jų išsiskyrimą su išmatomis. Ji vartojama, kai gyvūnas apsinuodija organiniais nuodais, chemikalais ar bakterijų toksinais, organizme atsiranda enterohepatinė recirkuliacija. Enteropatinė recirkuliacija vyksta su tais preparatais, kurie metabolizuojami kepenyse. Metabolitai yra pašalinami su tulžimi ir patenka į žarnyną, ir su išmatomis pašalinami lauk. 
Rekomenduojama aktyvintos anglies dozė yra 1-3 g/kg kūno svorio, kas 4-8 val.
Ūminio apsinuodijimo atveju, galima ir didesnė dozė iki 8 g/kg, kas 8 – 24 val.

Vėmimo sukėlimas produktyviausias, kai atliekamas iki 2val. po toksinių medžiagų prarijimo. Jį sukelti reikia greitai, kol nepasireiškė klinikiniai simptomai, geriausia iki 1 val. nuo toksinių medžiagų patekimo. 

Vėmimui sukelti galima naudoti šias medžiagas:

Vandenilio peroksidas (3%) 1-2 ml/ kg kūno svorio, naudoti oraliai (galima pakartoti iki 2 kartų).
Kitos medžiagos naudojamos vet. gydytojo.

DRAUDŽIAMA:

Maudyti, kai gyvūnui traukuliai;
Skatinti vėmimą, kai yra traukuliai, ar hiperaktyvus gyvūnas;
Skatinti vėmimą, kai gyvūnas mieguistas, be sąmonės ar labai nusilpęs;
Skatinti vėmimą, kai gyvūnui sutrikęs rijimo, kosulio refleksas;
Skatinti vėmimą, kai gyvūnas prieš tai gausiai vėmė;
Skatinti vėmimą, jei gyvūnas prarijo kartu ir aštrius svetimkūnius; 
Skatinti vėmimą, kai praėjo daugiau kaip 3 valandos po apsinuodijimo;
Skatinti vėmimą, kai gyvūnui buvo neseniai atlikta pilvo operacija;
Skatinti vėmimą gyvūnui prarijus korozines medžiagas (rūgštis, šarmus ar kitas „ėdrias“ medžiagas);
Skatinti vėmimą gyvūnui prarijus hidrokarbotus/naftos produktus;
Skatinti vėmimo paukščiam, triušiam, žiurkėm, arkliam ar atrajotojam;
Naudoti aktyvintą anglį apsinuodijus šarmais/rūgštimis, alkoholiu ir jo produktais, geležies druskų produktais, sunkiųjų metalų, ar naftos produktais;
Naudoti aktyvintą anglį vemiančiam gyvūnui;
Naudoti aktyvintą anglį sutrikus gyvūno sąmonei;
Naudoti aktyvintą anglį, kai gyvūnui yra skrandžio ar žarnų nepraeinamumas; 
Naudoti vandenilio peroksidą trumpasnukiam (brachicefalinių veislių atstovam (pvz.: prancūzų buldogam, anglų buldogam, mopsam ir kt.) ir katėm.

Jei gyvūnas serga epilepsija, širdies ir kraujagyslių ligomis arba yra nusilpęs, vėmimas negali būti sukeliamas namuose, tai turi atlikti vet. gydytojas klinikoje. Taip pat tik vet. gydytojas gali sukelti vėmimą brachicefalinių veislių atstovams (trumpasnukiams) ir katėms. 
Šalinant nuodus iš virškinamojo kanalo draudžiama naudoti pieną, sodos ar druskos tirpalą, aliejų, kiaušinio baltymą ar kitas medžiagas. Pagrindinė nespecifinės detoksikacijos priemonė visų apsinuodijimų atvejais yra VANDUO.

Visais atvejais, suteikus pirmąją pagalbą, būtina nukentėjusį gyvūną skubiai vežti į veterinarijos klinką, kur jam bus teikiama specializuota pagalba.

 

Str. autorė vet. gydytoja Ramunė Dvaržeckienė

 

Dėl konsultacijų, tyrimų ir gydymo kreiptis: 8-601 06353,  Islandijos pl. 209, Kaunas. 


Visos teisės saugomos. Naudoti Ramveta.lt  publikuojamą informaciją draudžiama be raštiško autorių sutikimo.